Zaznacz stronę

Codzienny komentarz do Słowa znajdziecie TUTAJ. Dziś dzielę się z Wami nową książką Richarda Rohra: Rzeczy ukryte, wydaną przez jezuickie wydawnictwo WAM.

Potrzeba nam dziś ludzi przemienionych, nie tylko ludzi z gotowymi odpowiedziami. R. Rohr

Ostatnia książka Rohra, która czytałem i często do niej wracam i polecam innym to pozycja pod tytułem: Spadać w górę. Wtedy lektura tego autora pomogła mi rozprawić się we mnie samym z pewnym bałaganem w tym, co przeżywam. Okazało się, że Rohr świetnie nazywa, a później porządkuje bałagan w moim sercu. Każdej części nadaje nazwę, co daje duży pokój i komfort działania dalej. To była kolejna pozycja Rohra.

Tym bardziej z radością zasiadłem do kolejnej lektury Richarda Rohra. Podświadomie myślałem, że będzie to kontynuacja poprzedniej książki, jakby dopowiedzenie, uszczegółowienie tego, co się we mnie dzieje.  Tymczasem otrzymałem całkiem coś innego. Rohr daje czytelnikowi książkę, która cała oparta jest na Piśmie świętym. Nie jest to jednak książka egzegetyczna, czy kolejny komentarz biblijny. Raczej jest to tekst świadka Chrystusa, który dzieli się swoim doświadczeniem, jednak czyni to w taki sposób, że zapis staje się uniwersalny – każdy może do niego sięgnąć, bo nie ma w tej książce gotowych odpowiedzi.

Rohr jest jednym z tych autorów, który będąc w Kościele katolickim, nie boi się mówić i pisać o tym, że czasem struktury bardzo nas rozleniwiają i ograniczają w naszej wędrówce ku Bogu i z Bogiem. W tej pozycji chce pokazać – taki stawia sobie zamiar – Biblię jako księgę żywą, która ma nas prowadzić do szukania osobistego sposobu na relację z Bogiem.

Autor w swoim komentowaniu tekstu Pisma świętego, sięga i do psychologii i historii, ale także odwołuje się do doświadczenia (swojego i innych ludzi). Dzięki temu książka staje się dobrą pomocą do tego, by wyruszyć na wędrówkę ku budowaniu osobistej relacji z Bogiem bez lęku.

Wszystkie książki Rohra, które przeczytałem do tej pory są otwarte, tzn. dające wolność czytelnikowi, pozwalające dochodzić do bardzo osobistych wniosków, przemyśleń, ale i konkretnych decyzji. Rzeczy ukryte, także jest książką, która uczy wolności w myśleniu i działaniu.

Serdecznie polecam Rzeczy ukryte – Richarda Rohra.