Zaznacz stronę

Zawsze się modlić.

Czym dłużej idę za Jezusem, tym bardziej jestem skłonny do powiedzenia, że modlitwa to swoista „obsesja” na Jego punkcie. Żyć już tak, że każda myśl, sekunda jest „infiltrowana” przez Jego obecność. Mieć w sobie wielką tęsknotę Boga i tego, by już z nim być, by być spełnionym. „Obsesja” modlitwy nie ma nic z natarczywości i zniewolenia, to raczej świadomość tego, że gdyby jej nie było – zrobiłaby się wielka czarna dziura.

Powiem szczerze, że czasem nie rozumiem tego, co mówią ludzie wierzący: „nie modliłem się”. Uważam, że nie dowierzamy Duchowi Świętemu, który modli się w nas. To bardzo trudna sprawa ta Jego modlitwa w nas, bo przecież jest Bogiem, a więc Bóg modli się w nas. Dla mnie to dowód, że modlitwa jest konieczna do życia. Dlaczego? Nie wiem. Bóg, żeby życie w nas podtrzymać, modli się nieustannie. Poszedłbym w tym dalej i powiedział, że cała nasza działalność modlitewna musi się zamknąć w jednym – w obserwacji modlitwy Ducha w naszym sercu. Najgorzej na modlitwie „coś” robić, to tak jakby powiedzieć Bogu: „ja Ci pokażę, jak się należy modlić”.

Na początku jakiejkolwiek drogi wszystko jest sztuczne. Taki jest mechanizm, uczymy się pisać, ale zanim do tego dojdzie, dostajemy zeszyty z wyrysowanymi liniami, ktoś uczy nas „laseczek”, „kółeczek”, „zawijasów”, byśmy po jakimś czasie stawiali nieporadne litery, pierwsze wyrazy, aż w końcu mamy „swój styl pisania”. Później można zostać pisarzem. Z początkowej sztuczności można dojść do pasji pisania.

Z modlitwą jest podobnie; kiedy się jej uczysz, podejmujesz decyzję, by w ogóle zacząć. Wszystko wydaje się sztywne, skomplikowane i gadki o pisaniu wierszy w ogóle nie przekonują. Jednak nawet się nie orientujesz, kiedy masz swój niepowtarzalny charakter pisma i tworzysz. Odważ się zauważyć nieustanną modlitwę, która w tobie jest. Nie musisz jej tworzyć, jedynie ją zauważ. Zauważ, jak Duch modli się w tobie. Pozwól sobie na Bożą Obsesję w sobie. Fajne to jest.

SŁOWO