Zaznacz stronę

Drodzy (niektórzy) Bracia w kapłaństwie. Jak to się ładnie i często mówi.

Postanowiłem do Was napisać list (którego w większości i tak nie przeczytacie, a dokładnie przeczytają go tylko nieliczni), bo – parafrazując słowa jednego z naszych biskupów – zdradziliśmy Franciszka.

Jak dobrze wiecie, Pan Redaktor R. A. Ziemkiewicz (RAZ), 20 stycznia napisał na TT: „Papież idiota. Straszne”. Pan RAZ jest autorem czytanym przez tzw. prawą stronę sceny politycznej w naszym kraju. Często jest na naszych plebaniach cytowany i czytany w gazetach, które mienią się prawicowymi.

Panowie! Od dwóch tygodni czekam na mocny odzew księży w naszym kraju na słowa RAZ-a i poza nielicznymi wyjątkami jest cisza. Nagle wśród księży okazało się, że można o papieżu powiedzieć co bądź. Można publicznie napisać, że papież jest idiotą i nic. Jak to jest, że kiedy słowa takie wypowiada jeden z „lewaków”, „komunistów”, zdeklarowanych wrogów Kościoła, to wtedy potraficie na ten temat pisać całe artykuły, wygłaszać kazania okolicznościowe, a w tym wypadku – cisza, jak to ładnie powtarzacie za innymi: „Polacy nic się nie stało”.

A teraz całkiem poważnie. Panowie, nie chodzi o te trzy słowa. One są mało istotne i samemu Franciszkowi niczego złego nie wyrządzają. Ta cała sytuacja jest o tyle ważna i poważna, że pokazuje, co tak naprawdę jest naszą wartością. Pokazuje, że spora część z nas, wcale nie „walczy” o Pana Jezusa i to, co nazywamy katolicyzmem, ale o wartości polityczne. Nic więcej. Okazuje się, że dla części z nas, Kościół (i kościół) stał się bezpiecznym przyczółkiem, w którym możemy sobie uprawiać koscielną politykę.

I proszę Was, nie mówcie, że te trzy wyrazy i całą tę sytuację należy przemilczeć, bo nie należy. Tylko powiedzcie mi jakim prawem otworzycie swoje buzie, kiedy papieża, czy inne wartości opluje tym razem ktoś z nie Waszego układu polityczno – społecznego?

Proszę Was Bracia, nie milczcie, kiedy człowiek, który dla wielu jest autorytetem obraża papieża, bo kiedy tak czynicie nie będziecie mieli żadnego moralnego prawa do obrony siebie, czy swoich kolegów, kiedy Was, czy ich ktoś opluje. W szkole, na ulicy, w mediach.

Piszę to w dniu, w którym agencje prasowe zawiadamiają, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście we wtorek wszczęła śledztwo w tej sprawie z zawiadomień trzech osób.

Wasz Brat.