Zaznacz stronę

SŁOWO

Mateusz został powołany. Został wyrwany ze swojego życia, ze swojej roboty, swojego biura, stylu prowadzenia się, swoich schematów myślowych, swojej religijności. Mateusz został powołany do przeżycia szoku. Oto ktoś, kto mówił o nowym stylu życia, nowym sposobie przeżywania Boga, nie dość, że powiedział właśnie do niego – pójdź za Mną, to jeszcze przyszedł później do jego domu, by rozwalić schematy religijności i myślenia znawców religii.

Ty i ja mamy istotną rolę do odegrania. Ty i ja siedzimy w swoim biurze i liczymy nasze pieniążki, nawet jak ich nie mamy, to je ciągle liczymy. A On dziś przychodzi i mówi proste – pójdź za Mną. Zostaw to wszystko w cholerę, co cię w tej budzie wiąże i zacznij na nowo.

Co to może dla nas znaczyć? Najprostsze rozumienie jest takie – zobacz, jak wielką godnością zostałeś obdarzony, zobacz, że twoje życie to nie jest jakiś przypadek, ale wielka przygoda. Postawię ryzykowną tezę i powiem – nie jesteś tym, kim ci się wydaje, że jesteś (Eldredge). Utożsamiliśmy się z naszymi rolami. Ojca, matki, polityka, sprzątaczki, księdza. Mamy chwałę, której boi się zły. Dlatego za wszelką cenę chce nas przywiązać do naszych stołków, ludzi, bo wtedy czujemy, że coś do nas należy, coś od nas zależy. Tymczasem Pan przychodzi i mówi – zostaw to i pójdź za Mną. Jak pójdziesz, zobaczysz, jak wielki jesteś.

Większość z nas zastanawia się nad tym, na ile to pobożne bajeczki. Tu trzeba jednego kroku – wyjść. Wtedy się przekonamy, na ile to Słowo Jezusa jest prawdziwe.