Zaznacz stronę
  1. Tak, kapłan jest szczególny. Szczególny, bo kapłaństwo to „szczególne powołanie w Kościele”. Małżeństwo jest powszednie, takie zwykłe, w większości. A większość – to masa, nijakość. Kapłanów jest mniej, są szczególni, bo przecież sam Bóg ich wybrał do tej szczególnej służby.
  2. Właśnie kapłaństwo to służba. Kapłan nie pracuje, on posługuje. Praca, robota jest dla mas, szczególni ludzie nie pracują, oni posługują i inni muszą o tym wiedzieć, że szczególni posługują.
  3. Kapłan ma swój strój, tak – znak wyrzeczenia się świata i przyobleczenia się w Jezusa. Wyrzekamy się świata, ale bardzo z niego korzystamy. Wsiadamy do światowych samochodów, oczywiście dobrych, bo musimy dojechać na czas do chorych i umierających; zakładamy ten nasz znak odejścia od świata, wtedy kiedy trzeba zaznaczyć swoją inność, ale są przecież momenty, kiedy zdejmujemy go, aby nie drażnić innych. No bo jak w pubie usiąść w sutannie?
  4. Kapłaństwo to brak czasu. My się nieustannie troszczymy o zbawienie naszych owieczek, więc nie możemy siedzieć w kolejce do lekarza, znamy przecież wielu fachowców – należymy do elit, znamy ważnych ludzi, oni znają nas, więc idziemy sobie na wzajem na rękę.
  5. Kapłaństwo jest szczególne, jak już zauważyliśmy, więc ma swoje pozdrowienia, nie świeckie, inne od tych codziennych. KIedy spotykamy kapłana należy „pochwalić Pana”, bo właśnie przed naszymi oczyma kroczył jego ambasador. I przecież nie chodzi o niego, ale właśnie o Pana.
  6. Kiedy kapłan stoi przy ambonie to każde jego słowo jest Słowem Bożym. Nieważne czy mówi o miłosierdziu, czy mówi o polityce, czy o seksie. To zawsze jest Słowo Boże, które głosi, nie wypowiada.
  7. Kapłaństwo jest tak wzniosłe, że nie liczy się już człowiek, który w nim jest. Świetnie to widać w tekście: Szanuję twoje kapłaństwo, przy równoczesnym wyrażeniu pogardy człowiekowi, który w nim jest. Jesteś ważny tylko dlatego, że otrzymałeś kapłaństwo.
  8. Kiedy mówisz krytycznie o kapłanach jest zaprzańcem wiary, stajesz po stronie ateistów, ludzi złych, antyklerykałów, przyczyniasz się do parszywego ataku sił zła na świętość kapłaństwa.

*tekst ironiczny