Zaznacz stronę

Bóg widząc grzech (każdego człowieka) odpowiada Miłosierdziem. Ono nie było tylko piękną mową, którą Bóg wygłosił nad ludzkością, ale czynem. Postanowił, że stanie się człowiekiem. Kiedy Bóg patrzy na świat, w którym jest grzech to nie budzi się w Nim gniew, ale litość, miłosierdzie i działa.

Zwiastowanie, czyli przeniesienie akcji z Trójcy na ziemię, jest konsekwencją Bożej Miłości, nie gniewu, czy urażonej dumy Boga. W Zwiastowaniu nie o Maryję chodzi, choć jest szalenie ważną osobą, ale o Boga.

Warto zobaczyć jak działa Bóg. Normalne poczęcie człowieka dzieje się bardzo dyskretnie. Kobieta i mężczyzna spotykają się w bardzo intymnych okolicznościach. W tym poczęciu jest jest jeszcze bardziej intymniej. Jest tylko kobieta (i Bóg). Bóg, kiedy postanawia uratować świat – robi to dyskretnie. Bardzo dyskretnie.

Kiedy Maryja dowiaduje się o poczęciu nie tylko w swoim łonie, ale także starej Elżbiety, to otrzymuje znak potwierdzenia, że to, co słyszy i w niej się dzieje, ma potwierdzenie w znaku. To ważny szczegół. Bóg daje potwierdzenie, że Jego słowo jest prawdziwe.

Paweł w Liście do Filipian, pisze o poniżeniu się Jezusa. To jest kolejny ważny punkt Wcielenia. Bóg staje się kimś, kto jest równy nam. We wszystkim (oprócz grzechu). Doświadcza odtąd słabości, ograniczeń, braku wiedzy, konieczności uczenia się.

Jak, co roku zapraszam Was byśmy dziś towarzyszyli kobietom, które z jakiegokolwiek powodu podjęły decyzję o aborcji – zabiciu własnego dziecka. Byśmy ten dzień, nie tylko przeżywali w pobożnym wzruszeniu tego, co dzieje się w łonie Miriam, ale byśmy – jak Ona – pobiegli do innych kobiet i z nimi byli. W współczuciu, modlitwie i próbie zrozumienia ich decyzji. A to wszystko bez pogardliwego komunikowania im tego. Dzień życia dotyczy każdego życia, również tych, którzy to życie przerwali.

Skoro reakcją Boga na grzech (również mój) było i jest Wcielenie czyli Miłosierdzie to znaczy, że my mamy robić dokładnie to samo.