Zaznacz stronę

Serce Jezusa, wszelkiej chwały najgodniejsze, zmiłuj się nad nami.

Św. Ignacy w Fundamencie Ćwiczeń Duchowych, pisze: Człowiek po to jest stworzony, aby Boga, Pana naszego, chwalił, czcił i Jemu służył, a przez to zbawił duszę swoją.
Bóg nas stworzył, a więc i chciał. Ojciec mnie chciał i dał mi życie. Jeśli mnie zaplanował, dał mi życie i mnie podtrzymuje, to znaczy, że jestem Mu bardzo bliski Jego Boskiemu Sercu. To, że mnie stworzył nie jest jednorazowym aktem, to nieustanna Jego troska o mnie. To nic innego jak powołanie dziecka przez ojca do życia. Ojciec, który daje życie, daje też warunki ku wzrostowi, daje możliwości.

Pan nas stworzył, ale prócz tego dał nam jeszcze cel, jest nim chwalenie Boga i służba Jemu samemu. Dobrze jest cieszyć się Bożym darem życia, Jego miłością, ale Ignacy mówi nam wyraźnie o celu jaki jest przed nami: chwała Boża. Moje życie mężczyzny ma być chwaleniem Ojca. W czczeniu nie chodzi o wielkie pieśni, akty, ale o słuchanie Jego woli i wypełnianie jej! To, że mam Mu służyć, to zaproszenie do uczynienia Go swoim Panem. Dla sługi najważniejsze są pragnienia Pana. Czy ja chcę być sługą Pańskim, czy Jemu chcę służyć, czy celem mojego życia może być spełnianie pragnień mojego Pana?

Kobieta odzwierciedla w sobie tę część Boga, która jest Piękna. Mężczyzna jest obrazem Jego Chwały. Lubimy być w glorii, lubimy być w chwale, odnosić sukcesy. Kochamy te momenty, kiedy stajemy na podium, kiedy możemy się poczuć najważniejszymi. I to jest dobre, o ile nie tracę celu mojego życia. Jego Chwały. Jego chwała nie polega na tym, że karmię jakieś egoistyczne zachcianki niezaspokojonego bożka. Jego chwała kończy się na mnie… Mam zbawić swoją duszę, czyli uczynić ją na wieki szczęśliwą.

Panie Jezu, nie daj mi zapomnieć, że to Ty jesteś moim Bogiem; nie daj mi zapomnieć, że moja chwała istnieje, o ile jest odbiciem Twojej Chwały.
Panie Jezu, chcę być mężczyzną, który żyje chwałą, który jest świadom tego, że jest wielki, bo ma wielkiego Boga.
Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze, według Serca Twego!