Zaznacz stronę

VLOG

W swoim życiu wiele razy słyszałem osoby, które cytowały zdanie z Ewangelii: Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie, a które dziś znajdujemy w I czytaniu, ze św. Jakuba. Kontekst bywał podobny: cytat skierowany do kogoś, kto miał inne zdanie, zadawał pytania, miał wątpliwości w wierze i moralności. To zdanie niestety bywa wykorzystywane w rozmowach przeciwko komuś, kto według nas jest błądzący.

Nie wykorzystujmy Słowa do tego, by dobrze było nam i tylko nam. Słowo mówi do  uczniów, do nas. Nie mówmy, albo raczej nie pokazujmy, że Biblia to bajeczka dla niegrzecznych dzieci, które trzeba przywołać do porządku; ona jest programem dla nas. I trzeba do niego wracać w najbardziej osobistych i niewygodnych momentach. Mamy mówić: Tak, tak; nie, nie, jednak przede wszystkim w naszym osobistym życiu. Wtedy, kiedy nie ma kamer, wieców, krzyków w kierunku oponentów; wtedy, kiedy nikt nie widzi, co robimy. Nie mamy być poprawnymi politycznie – to prawda, ale nie bądźmy tacy przede wszystkim na swoim podwórku. Mamy mieć swój styl, być ludźmi z elitarnego grona Jezusa.

Za niedługo będą mistrzostwa Europy w piłce nożnej; okaże się, że w naszym narodzie jest wielu kibiców, oni się nie będą bać pokazać, kim są. Będą nosi szaliki, koszulki i czapki, dzięki którym można będzie ich rozpoznać. Oni są dumni z tego, że są kibicami. A my, czasem można odnieść takie wrażenie, nie jesteśmy dumnymi chrześcijanami. Bądźmy nimi wszędzie. Nie tylko wtedy, kiedy stoimy z takimi jak my, kiedy można poczuć się raźniej, ale także wtedy, kiedy mamy zajęcia z profesorem, którego nie cierpimy, kiedy wypełniamy swoje zeznanie podatkowe, albo kiedy okazało się, że kasjerka pomyliła się na naszą korzyść. Wtedy mamy okazję pokazać sobie i Jemu, że jesteśmy chrześcijanami. Pokażmy, że jesteśmy nimi, nie wtedy, kiedy przed wspólną kolacją szybko się pomodlimy, ale gdy trzeba po tej kolacji pozmywać.

To bardzo ważne, bo grozi nam to, o czym mówi dzisiejsza Ewangelia: zatwardziałość serca, która potrafi doprowadzać do zmiany Słowa i zasad Boga.

SŁOWO