Zaznacz stronę

Są mężczyźni, którzy bardzo dosłownie biorą tekst z św. Pawła: żony niechaj będą poddane swym mężom. Można również w małżeństwie wykorzystywać autorytet Boga i Pisma przeciw drugiemu człowiekowi (to grzech przeciw II przykazaniu). Można Bogiem, religią próbować podporządkować sobie drugą osobę. I to się zdarza, wcale nie tak rzadko.

Wiele razy pisałem, że jestem przeciwny biciu dzieci (w tym również 'dawaniu im klapsów’), uważam tak dlatego, że nigdy siła użyta w celach wychowawczych nie może być czymś dobrym. Niestety siła wykorzystywana jest także do wyżywania się na żonach i partnerkach.

Co rusz spotykam dorosłe, wierzące kobiety, które żyją w przekonaniu, że muszą trwać przy mężu alkoholiku, przy mężu przemocowym, bo „ślubowały przed Bogiem”. Niestety ciągle spotykam kobiety, którym ktoś (również księża) wmawiali, że „trzeba się poświęcić, bo może on się zmieni”. Znam kobiety, które od lat znoszą upokorzenia i tak bardzo wrosły w myślenie, że „nie wypada”, że nie chcą wyjść z takich sytuacji.

Nikt nie zasługuje na to, by w imię „wpajania mu zasad”, „uczenia go życia”, podnosić na niego rękę. Ani dziecko, ani kobieta, ani mężczyzna. Nie wolno Boga, wiary, chrześcijaństwa brać jako argumentu do tego, by stosować jakąkolwiek przemoc w stosunku do drugiego.

Słyszałem kiedyś taką historię „z pierwszej ręki”. Lata osiemdziesiąte, mieszkanie na jednym z osiedli. Mąż wraca z pracy, zapity, jak w większość dni. Żona zrobiła mu ziemniaki, rybę, sałatkę. COś mu w rybie nie posmakowało. Najpierw usłyszała, że jest kur…, co cały dzień nic nie robi, później dostała po twarzy, a następnie musiała zbierać rybę z ściany… Pan mąż, próbował się odlać na odbiornik TV, na szczęście był tak pijany, że wcześniej zasnął. Na to patrzyły dzieci…

Nikt nie zasługuje na takie życie. Nie dajcie sobie wmówić, że wiara wymaga od kobiety, dziecka, mężczyzny takiego chorego heroizmu. Czasem miłością będzie odejście od prześladowcy i tyrana, by bronić siebie i dzieci. A tak naprawdę kobieta nie odchodzi, ona jest „wypchana” z małżeństwa przez takie zachowanie.

Ps. Wiem, można zamienić kobiety z mężczyznami w tym tekście…