Zaznacz stronę

SŁOWO

Uzdrowienie przy sadzawce. Tam leżał facet, który 38 lat czekał na uzdrowienie. Nie wierzę, że on jeszcze mógł w sobie wykrzesać nadzieję. Leżał tam, bo po prostu już tak było od lat. To jak ten twój syf. Jesteś w nim, bo już tak od zawsze jest.

A Jezus podszedł do gościa i ot tak pyta się, czy chcesz być zdrowy? Widzisz to zdumienie na twarzy tego niemłodego już chłopa? Tak wygląda twoja twarz, kiedy cię pytam, czy chcesz wyleźć z twojego syfu? Tak samo. Serce tego mężczyzny zapewne oddało sporo pola cynizmowi, utworzył się na nim pancerz pod tytułem ja już wiem, że nic dobrego mnie nie spotka, tylko śmierć. Jezus, pytając człowieka w takim stanie o to, czy chce być zdrowy, nie zakpił, wiedział, że to pytanie – owszem, w bólu – obudzi jego serce.

Weź swoje łoże i chodź. Po co siedzisz w tym swoim bagnie, syfie? Dobrze ci tam? Ile lat się już użalasz? Ile jeszcze będziesz wracał do tego syfu?

A jeśli uważasz, że to nie do ciebie ta Ewangelia, to uważaj, cobyś nie dołączył do tych, co mówili: dziś jest szabat, nie wolno ci nieść swojego łoża. Łatwiej jest być obrońcą prawa, przepisów, niż pozwolić sobie na to, by z swojego serca zrzucić cynizm, który narastał tam od 38 lat, od zawsze. Zawsze łatwiej jest powiedzieć, że ktoś jest niewierny prawu, jest głupi, nie przestrzega ustaleń, niż zapytać się, z jakiego powodu niesie łoże w szabat. Autorzy tego pytania to religijne karły, które nigdy nie odważą się na konfrontację z pytaniem Jezusa – czy chcesz być zdrowym? Wszystko, na co ich stać, to atak na człowieka, który jest w wielkim szok, bo właśnie po 38 latach wstał z gnoju. Wszystko to czynią pod płaszczykiem religijności.

Sam uzdrowiony do końca chyba nie zrozumiał (sercem), co się stało. Idzie i donosi komu trzeba, kto go uzdrowił. Nie wystarczy doznać uzdrowienia, jak wielu z nas pragnie. Sądzimy, że gdyby dokonał się taki cud w naszym życiu, po tylu latach, to nawrócilibyśmy się. Nie. To nie jest automatyczne. Ciało tego człowieka zostało uzdrowione, ale serce nie. Nie poszedł za ciosem. Cynizm tak mocno wrósł w jego serce, że ono zostało przy sadzawce dalej.

Możesz prześladować Jezusa tylko dlatego, że zrobił coś, co ci się nie mieści w głowie.