Zaznacz stronę

SŁOWO

Dziś nie my mamy doznawać cudów. Dziś my je mamy czynić.
Idźmy więc do ludzi, bo mamy wszystko, co nam potrzeba. Dzisiejsi chrześcijanie, w tym też księża, zachowują się tak, jakby Bóg nas już w ogóle nie potrzebował w głoszeniu Dobrej Nowiny. A jeśli już chcą się angażować, często mylą politykowanie z ewangelizacją. Oczywiście mając dobre tłumaczenie w postaci taniego tekstu, że chrześcijaństwo musi się przekładać na etykę i politykę. Jezus dziś daje dokładny instruktaż ewangelizacji. Uzdrawiajcie chorych, wyrzucajcie złe duchy, wzmacniajcie słabych. Głoście, że przybliżyło się Królestwo Niebieskie. Mówiąc bardzo prosto – idźcie do ludzi i czyńcie im dobro, dajcie im nadzieję. Ewangelizacja pochodzi od słowa Ewangelia, a ta znaczy Dobra Nowina.

Ewangelia to nie system polityczny, to Królestwo Boże, to Dobre Słowo dla człowieka, który cierpi z jakiegokolwiek powodu. Głoszenie tego Królestwa to sprawienie, że dziś ktoś ode mnie usłyszy naprawdę dobre słowo, sprawiające uśmiech na jego twarzy i nadzieję w sercu, może ktoś po naszym dobrym słowie zapragnie znów żyć pełnią? A może głoszenie Słowa to zamilknięcie? Niemówienie tych wszystkich złych słów, które padają w sercu, wychodzą z ust w kierunku innych, albo to spełnienie czyjegoś małego marzenia? A może głoszenie Słowa to nic innego, jak wsłuchanie się w swoje smutne serce?

Nie wiem, co jest dzisiaj Twoim sposobem na głoszenie, wiem jednak, że masz wszystko, by iść i uzdrawiać i wskrzeszać, a więc masz moc. Głoszenie Królestwa to nie jest głoszenie siebie, ale Boga. Tak, jak to się dzieje w pierwszym czytaniu. Józef spotyka swoich rodzonych braci. Przecież mógł się ujawnić, pokazać siebie, swoje uczucia. Józef, już sam po niezłej szkole życia wiedział, że jego bracia musza się czegoś nauczyć, że ważniejsze od jego uczuć jest „zadanie”.

A więc idźmy do ludzi, swoich współsióstr, swojej matki i ojca, swojej żony i męża, dzieci i przyjaciół i powiedzmy im, że „bliskie jest Królestwo”. Zwróćcie uwagę na słowo: „bliskie”. Bóg jest bliski, nie daleki, nie zdystansowany, zimny. Jest bliski. Jest dobry. Nie tylko dla dobrych, ale dla wszystkich.