Zaznacz stronę

Jest wiele takich momentów w moim życiu, kiedy się boję, nie wiem co robić i jak się zachować, jestem rozbity.

Dzisiejsze Słowo pokazuje Pawła, który się boi. Odczytuję je więc jako odpowiedź na moje kiepskie momenty. To, co zdarza mi się przeżywać, może być najprawdziwszym duchowym atakiem. Jaki jest jego cel? Wcisnąć mnie w róg, zastraszyć, zdramatyzować i pokazać, że jestem do niczego, a potem po raz kolejny zabić. I dlatego cieszę się z tego czytania, bo ono stawia do pionu. Przestań się lękać, a przemawiaj i nie milcz, bo Ja jestem z tobą. Nie daj się zastraszyć uczuciom, emocjom, sytuacjom, zdarzeniom, a nawet zdradom. Słowo Boże nie jest do taniego pocieszania. Ono dziś mówi, po pierwsze nie bój się, po drugie idź i głoś. Można by dodać idź i działaj.

W Ewangelii Pan mówi: Kobieta, gdy rodzi, doznaje smutku, bo przyszła jej godzina. Gdy jednak urodzi dziecię, już nie pamięta o bólu z powodu radości, że się człowiek narodził na świat. Nie wiem, nie byłem i raczej nie będę w ciąży, ale chyba tu ma rację. Po czasie smutku i bólu trzeba przestać się w nim zagłębiać, patrzeć na to, co było i iść dalej, głosić, działać. Ta Ewangelia jest też o tęsknocie. On wyraźnie mówi: doznajecie smutku, ale znów Mnie ujrzycie. Bóg się chowa, bym tęsknił, bym umierał z tęsknoty. Ktoś kto tęskni, ten kocha. Miłość wyraża się bardzo w tęsknocie. Za drugim człowiekiem, za tym by było lepiej, by mocniej kochać. Tęsknota jest dobra, bo ożywia moje serce, bo sprawia, że ono pragnie więcej i mocniej. Tu nie chodzi o sentymentalne wzdychanie do księżyca. Raczej chodzi o tęsknotę twórczą, taką, która pcha mnie do działania, tworzenia, do wychodzenia ze skorupy cynizmu.

I nie bójcie się. W pierwszym czytaniu słyszymy o człowieku, który był bity przed sądem dla Pana Jezusa. Bycie z Nim musi nas kosztować. To jest walka na śmierć i życie. I na koniec. Paweł ostrzygł głowę, bo złożył taki ślub. Może dziś przed Bogiem warto coś postanowić, a potem się tego trzymać. Nawet gdyby mnie to miało kosztować, tak jak Pawła.

SŁOWO